Ejendomskategorisering 2023

Økonomi

Vurderingsstyrelsen udsender breve med forslag til kategorisering af ejendomme. I styresignalet fra styrelsen vurderes juletræsproduktion fejlagtigt som lavintensiv landbrugsproduktion, hvilket betyder at arealkravene til at bevare status som landejendom er for høje. Juletræsejendomme med beboelse skal således være mindst 10 ha for at kunne karakteriseres som en landejendom i stedet for en ejerbolig. Foreningen har anført det urimelige i denne praksis og anmodet om at juletræsproduktion sidestilles med andre højintensive afgrøder som frugtavl, gartneri og planteskoler, hvor arealer over 5 ha automatisk karakteriseres som landejendomme, og kun ejendomme under 1 ha automatisk karakteriseres som ejerboliger.

Læs brev til Vurderingsstyrelsen

Danskerne holder fast i duften af gran

Vi holder fast i det naturdyrkede og traditionsrige juletræ, som næsten syv ud af 10 danskere samles om juleaften. Kun hver femte har et plastiktræ.

Se flere nyheder

Glæd dine juletræer med mikronæringsstoffer fra BioNutria. Uanset hvilken gødning du har brug for – har vi løsningen…

Se forhandleroversigt

Skadevolderbekæmpelse (webinar)

Danske Juletræer inviterer til et gratis for medlemmer webinar om skadevolderbekæmpelse. Vi gennemgår de mest almindelige skadevoldere og brugen af foreningens skadenøgle på hjemmesiden.

Se flere arrangementer