Tilskud til privat skovrejsning 2021

Økonomi

Høringssvar

Udkastet til bekendtgørelse giver ikke mulighed for, at overgemte juletræskulturer kan opnå tilskud ved konvertering til nåleskov uden en forudgående rydning og tilbageførsel til landbrug med betalingsrettigheder. En sådan tilbageførsel vil være forbundet med udgifter for producenten og forsinke bindingen af CO2. Derfor bør sådanne overgemte juletræskulturer kunne modtage tilskud mod pålægning af fredskovspligt i lighed med etablering af nåletræsbevoksninger efter traditionelle landbrugsafgrøder.

Set fra Danske Juletræer vil der være tale om en win-win-win situation, idet samfundet får en hurtigere, sikrere og billigere skovrejsning (med stor CO2 binding fra dag 1), juletræsproducenten får en ”exit mulighed” med positivt dækningsbidrag og hele branchen får reduceret merudbuddet af juletræer, som presser priserne i disse år.

Læs høringssvar

Blandingskultur af nordmannsgran og nobilis.

Flere juletræsproducenter ramt af frost

Om morgen fredag den 23. maj blev store dele af Midt- og Sydjylland ramt af nattefrost. I disse landsdele foregår en stor del af den danske juletræsproduktion, og selvom temperaturen kun var et par grader under frysepunktet, blev mange nyudsprungne nordmannsgranjuletræer ramt alvorligt her.

Se flere nyheder

Overfladeknusning - Rodfræsning - Stennedlægningsfræsning

Se forhandleroversigt

Reception (Michael S. Gehlert)

Michael Sheedy Gehlert skifter position til en stilling som skovbrugsdirektør i Skovdyrkernes direktion. I den anledning inviterer Skovdyrkerne Vestjylland til reception på Nypark 49 i Holstebro.

Se flere arrangementer