Lug ud i reglerne 2023

Økonomi

Økologireglerne

Fødevareminister Jacob Jensen har igangsat en proces med at luge ud i overflødige love, regler, bekendtgørelser og vejledninger for at gøre det lettere at være virksomhed i Danmark. Et prisværdigt initiativ, som også har været forsøgt tidligere.

Brancheforeningen Danske Juletræer vil gerne sikre, at danske juletræsproducenter får samme regler og vilkår for økologisk juletræsproduktion som producenterne i vores vigtigste eksportlande i EU, hvor man følger EU’s økologilov Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2018/848 af 30. maj 2018 om økologisk produktion og mærkning af økologiske produkter uden yderligere stramninger. Det betyder, at juletræer i disse lande kan sælges som økologiske tre år efter omlægning.

Læs høringssvar

Blomsterspor i NGR.

Temadag - Fyn

Danske Juletræer byder atter velkommen til temadag på Fyn. Her får du den sidste nye viden og alt om tidens trends og tendenser. Mød også kollegaerne i branchen, se det nyeste udstyr og bliv klogere på den kommende sæson. I 2025 tilbyder vi igen livestreaming fra arrangementet på Fyn.

Se flere arrangementer

Kvalitetsfrø til produktion af planter til juletræs- og pyntegrøntformål.

Se forhandleroversigt